Dünya’nın En Yalnız Adası: Paskalya Adası


53

           

Büyük Okyanus’un güney doğusunda Şili sahillerinden 3700 kilometre mesafede, üç adet sönmüş volkandan oluşan, Şili’ye bağlı bir adadır. Yüz ölçümüyse 162 kilometrekaredir.

Adını alış hikayesi ise 5 Mayıs 1772’de paskalya bayramına denk gelen Hollandalı denizci, Jacop Roggeveen’dendir. Adaya ilk ayak basan Avrupalıda kendileri olmaktadır. Paskalya günümüzdeki adını bu şekilde aldı. Fakat halk dilindeki ismi Rapa Nui’dir.

Dünya üzerindeki en yalnız ada ünvanını almasına sebep olan durum ise Paskalya’nın en yakının da bulunan Pitcairn Adası’na bile 2000 kilometre uzaklıkta olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden ötürü oldukça izole bir yaşam alanıdır.

Ada üzerinde çeşitli bölgelere yayılmış şekilde yer alan ve ‘Moai’ olarak adlandırılan, bilim insanları tarafından numaralandırılmış ve sınıflandırılmış 638 adet volkanik taş heykel bulunmaktadır.

Roggeveen ve denizcileri karşılarında görmüş oldukları bu yüzlerce heykeli, ada da yaşayan çıplak, yerli halkın yapabilmiş, ayrıca kıyıya dizebilmiş olabileceğine inanamışlardır. Bu heykellerin en büyüğü 50 ton ağırlığında, boyları 1 metre ve 20 metre arasında değişmektedir. Fakat tüm bu sanat eserlerinin sahibi yerlilerdi, ayrıca temel kültürleri Moai’di.

Rana Rakau yanardağının volkanik taşlarından çok kusursuz ve ince işçilik ile oluşturulmuş olan heykeller aynı özenle, ‘Ahu’ denilen platformlar üzerine oturtulmuştur. Moai Taş Heykelleri’nin bir diğer niteliği hepsinin bakışlarının aynı yönü göstermesidir. Tüm bilimsel araştırmalara rağmen, yapılış nedenleri ve yapım tarihleri ne yazık ki bilinmemektedir. 

   Sırlarını hala açıklamayan Paskalya Adası’nı keşfetmek isteyenler için birkaç tavsiye sıralamak gerekirse; Ada’nın büyük limanı olmadığından gemi kullanılamıyor. En uygun ulaşım seçeneği uçak seyahatidir. Şili’nin başkenti Santiago ve Tahiti’de uçak bulunmakta ayrıca Santiago’da uygun bütçeli uçak biletlerini, Şubat ayı sonrasında bulabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

53
SedaS

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format