Köyceğiz’de Görmeniz Gereken Yerler


43

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Köyceğiz, tarihi ve doğa güzellikleriyle en popüler lokasyonlardan bir tanesi. Bu güzel ve şirin yere gittiğinizde görmeniz gerekenleri sizler için sıraladık. 

İztuzu Plajı 

Caretta caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı “Kaplumbağa Plajı” da denilen plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde kumsalda gece kalınması yasaktır ve aynı zamanda yumurtaların zarar görmemesi adına kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesi ve çukur vs. kazılması da yasaktır. Ayrıca ana vatanı Kuzey Amerika olan mavi yengeç de ülkemizde Akdeniz kıyılarında dolayısıyla Köyceğiz kanallarında ve İztuzu Plajı’nda da yaşar.

Ekincik Plajı

Köyceğiz’in Akdeniz kıyısında bulunan köyü Ekincik Koyu; su sördü, su kayağı, yüzme için en uygun alanlarından bir tanesi. 

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz gölü tektonik bir çukurluğun sularla dolması ve Dalaman çayının getirdiği alüvyonların körfezin önünü tıkaması sonucu oluşmuştur ve ayrıca gölü besleyen kaynaklar çoktur.

Çok durgun olan bu gölde, kano ve kürek sporunun yapılabileceği uzunca parkur da bulunmakta. Ayrıca sörf ve yelken sporu da yapılabilir. 

Kaunos Antik Kenti

Bir diğer adı da “Kbid” olan Kaunos antik kenti bir mitosa göre Miletos’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya-Likya sınırında kurulmuştur.

Kaunos antik kenti zaman içinde Pers, Mısır, Rodos, Bergama krallığı ve Roma imparatorluğu yönetimine de geçti. Fakat deniz çekilip Kaunos limanı kumla dolduktan sonra önemini kaybetti. 

Palmiye Merkezi

Palmiye merkezi, ülkemize palmiye türlerinin artırılması ve sevgisinin aşılanması için 1993 yılında, 80 bin metre kare alan üzerinde, Köyceğiz’de kurulmuştur. Botanik Bahçesi, Palmetum (yaşayan palmiye müzesi), Kaktüs ve Sukkulent evi, Tropik Sera, Tropik Meyveler Bölümü ve Su Bahçelerinden oluşmaktadır.

Sultaniye Kaplıcaları

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. M.Ö. 100 yıllarında Kaunos’lular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bizans döneminde ise genişletmek adına yanına tesisler kurulmuştur fakat sular altında kaldığı için günümüze ulaşamamıştır. 

Roma Döneminde ise kapsamlı bir hastane haline getirilmiştir ve kaynaklara göre hastanenin girişinde “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını buradan almıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

43
SedaS

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format